Základní škola CoLibri

Pavel Matějka

Co ve škole dělám

Jsem zakladatel, ředitel a průvodce. Do výčtu svých dalších funkcí bych mohl napsat také školník, učitel, manager, propojovatel se školami a odborníky doma i v zahraničí a tvůrce, sběratel, razítkovač a podepisovač různých papírů. Prostě dělám vše pro to, aby škola fungovala co nejlépe.

Proč CoLibri?

Narození mých dětí a inspirace v mojí ženě mi změnilo život od základů a postupně mi bylo čím dál jasnější, že budu dělat spoustu věcí jinak. Začalo to absolvováním kurzu Respektovat a být respektován, poté zápisem nejstaršího syna do lesní školky, setkáním se s Naomi Aldort, hromadou sebeřízených workshopů a hlavně účastí na dění v komunitě Hnízdo, která je mimo jiné zřizovatelem naší školy.

Mou hlavní motivací pro založení této školy byla zkušenost s vnitřní motivací, zápalem a touhou poznávat a učit se, kterou jsem pozoroval u našich i dalších dětí. Dává mi smysl vytvářet takové prostředí, kde můžou děti tyto své přirozené vlastnosti rozvíjet a těžit tak z těchto schopností nejen v dětství, ale také dále v dospělosti.

Vzdělání a profesní zkušenosti

Po střední průmyslové škole elektrotechnické (Olomouc, 1996) jsem vystudoval Fakultu Elektrotechniky, obor kybernetika a automatizace (VUT, 2001) a získal doktorát z oboru sdělovací technika a informatika (VUT, 2009). Od roku 2003 pracuji na Fakultě informatiky jako vědecký pracovník, projektový manažer a učitel.

Jsem také zakladatel, spolumajitel a IT konzultant ve společnosti Phonexia.

Abych se mohl stát ředitelem základní školy, doplnil jsem si své vzdělání o kurzy Vychovatele (Scholaservis, 2019), Asistenta pedagoga (Scholaservis, 2019) a absolvoval jsem studium pro ředitele škol (SSS Brno, 2020). Dva roky jsem pracoval na pozici zástupce ředitele ZŠ ZaHRAda.

Osobní zájmy

Baví mě běhat, chodit a lézt po horách, být venku, jezdit na kole, na lyžích či na běžkách, plavat, střílet z luku, fotit, cestovat, zahradničit, tvořit ze dřeva, kovat, poslouchat hudbu a mnoho jiného.

Rád si rozšiřuji své obzory, poznám nové a přijímám výzvy všeho druhu.