Martina Matějková

Co ve škole dělám 

Jsem vizionářkou, pozorovatelkou a podporovatelkou. Jsem zakladatelka školy CoLibri. Dělám pro školu to, co je aktuálně potřeba. Mimo jiné mám na starosti zajištění prostorů školy a nové školní budovy. Také jsem členkou přijímací komise. Pracuji jako dobrovolnice.

 

Proč CoLibri ?

Moje cesta k sebeřízenému vzdělávání začala narozením mého nejstaršího syna. Touha vychovávat mé dítě jinak mě přivedla k nutnosti zrevidovat a přehodnotit vlastní převědčení, názory a spoustu věcí, které jsem do té doby považovala za dané či normální. Stálo mě to hodně času, hledání, bolesti a zároveň to bylo to nejlepší, co se mi kdy mohlo stát. Jsem vděčná, že jsem našla a stále nacházím nejen jinou cestu, jak být s dětmi, ale hlavně, jak být sama se sebou.

A když už jsem v sobě vybudovala určitou míru důvěry a respektu, tak mi bylo jasné, že klasický vzdělávací systém nebude pro naši rodinu to pravé ořechové. Takže jsme hledali jiné možnosti a našli jsme je. První lesní školku, pak komunitní školu ZaHRAda a nakonec důvěru v sebeřízené vzdělávání.

Proto dnes tvoříme školu CoLibri. Projekt, který mi dává smysl nejen pro mé a všechny ostatní děti, ale i jako způsob změny naší společnosti směrem k větší osobní zodpovědnosti a svobodě.

 

Vzdělání a profesní zkušenosti 

Po hodonínském osmiletém gymnáziu jsem vystudovala Fakultu architektury na VUT v Brně a této krásné profesi se dodnes věnuji.

Mé zkušenosti ve vztahu ke CoLibri jdou mimo mou profesi a tedy jsou spíše osobní, ale zato velmi cenné.

Měla jsem tu možnost být součástí Tišnovské základní školy ZaHRAda v jejích prvních letech, kdy školu řídil sněm složený především z rodičů žáků školy. Vyzkoušela jsem si na vlastní kůži, co všechno obnáší společné rozhodování a měla jsem příležitost pozorovat, prožívat a zkoumat do hloubky témata, která se vzděláváním souvisejí. Díky této zkušenosti jsem si uvědomila, že i na poli alternativních škol je možno rozšiřovat dále nabídku a vycházet tak vstříc různým představám rodičů o tom, jak by mělo vzdělávání dětí vypadat.

Můj obdiv i vděčnost patří celé komunitě okolo ZaHRAdy a Hnízda, za vzájemnou podporu, vytrvalost a snahu hledat a nacházet cesty.

 

 Osobní zájmy 

Mým největším koníčkem jsou koně. Miluji je od dětství a i dnes jsou  důležitou součástí mého života.

Mám ráda přírodu a pohyb a ideálně obojí zároveň – jako třeba chození po horách. Také ráda cestuji, maluji, tancuji, zahradničím, učím se a rostu.

Jsem vděčná za svého úžasného muže a za naše tři děti, za moudrost a radost, kterou mi přinášejí do života.

Komentáře jsou vypnuty.