Základní škola CoLibri

Jana Daňková

Co ve škole dělám

Jsem dobrovolnice - baví mě být s dětmi, kdysi jsem studovala učitelství a mám učitelské geny, tak se dīky CoLibri vracím k původnímu poslání.

Proč CoLibri ?

Po absolutoriu  jsem nechtěla učit v klasickém školství, děti miluji, ale systėm vzdělávání mě odrazoval.  S CoLibri jsem potkala jiný systém. Moji přátelė - zakladatelé školy, hledali chemika, protože jejich syn Ondra se zajímal o chemické pokusy. A tak jsem na sebe prozradila, že jsem  kdysi studovala chemii a biologii a slíbila jsem, že zkusím oprášit dávné znalosti.

Napřed jsem vše pozorovala z povzdálí, hledala informace. A sebeřízené vzdělávání mi dávalo smysl čím dál víc. Nyní, když jsem součástí, vnímám rozdíly v přístupu mezi všemi zúčastněnými. Možnost být sám sebou, moci se vyjádřit k čemukoliv bez strachu z restrikcí či posměchu, vytváří neuvěřitelnou atmosféru důvěry. Je velmi léčivé být při tom. Těším se až tyto děti budou dospělé. 

Vzdělání a profesní zkušenosti

Po maturitě na mosteckém gymnáziu jsem  vystudovala obor biologie-chemie učitelství na PřFUK, kde jsem poté nastoupila na aspiranturu. Tu přerušila mateřská dovolená a následně i změny po r.1989. Po osmi letech doma  s dětmi jsem se na fakultu ani do vědy nevrátila,  systém ve školství mi nevyhovoval.

Od dob studií mě zajímaly alternativní směry. Starost o zdraví mých tří dětí můj zájem o celostní medicínu prohloubil. Absolvovala jsem různé kurzy a semináře a stala jsem se masérkou a terapeutkou. Vnímám propojení těla a duše a vliv přístupu k životu na naše zdraví a spokojenost. (www.dotekprozdravi.cz

Mé zkušenosti s dětmi se váží především k výchově mých tří dětí, dnes už dospělých. Mé děti mi vždy pomáhaly najít nové pohledy, otevíraly tėmata, inspirovaly nápady. Naše výchova byla demokratická a podporující. Aktivně jsem se podílela na vedení skautů a skautek. V době studií jsem vedla tábory Hnutí brontosaurus.

Osobní zájmy

Můj největší zájem je psychologie,  poznávání vztahů a souvislostí, vliv psychiky na zdraví člověka. Cvičím čchikung. A pak mě naplňuje příroda a zahradničení. Také ráda fotím a zpívám. Cestuji a zajímám se o historii. Ráda poznávám nové.